Keramzyt w doniczce, czyli czego jeszcze nie wiedziałeś o uprawie roślin?

Ogrodnictwo i uprawa roślin to dla wielu osób jedne z ulubionych hobby. Miłośnicy roślin zwykle mają swoje sprawdzone sposoby na ich pielęgnację. Dotychczasowe doświadczenia warto wzbogacić o rozwiązania, które znacznie podniosą komfort pracy, dając jednocześnie świetne rezultaty. Tak dzieje się przy zastosowaniu keramzytu. Do czego przydaje się roślinom?

 

Keramzyt jako idealny drenaż

O istnieniu keramzytu wiedzą najczęściej inwestorzy, którzy zdecydowali się na budowę domu. To jeden z bardziej popularnych, całkowicie ekologicznych materiałów. Nieco mniej osób ma świadomość, że drobne, ceramiczne kuleczki sprawdzą się także przy uprawie roślin. Stosuje się je jako drenaż, materiał spulchniający, ściółkowy i izolujący. Dobrze napowietrza glebę, nie zmieniając jej PH, przez co korzenie mają lepszy dostęp do tlenu. W małym stopniu nasiąka wodą, dlatego warto wsypać go grubą warstwą na dno doniczki. Umożliwi swobodny odpływ wody, chroniąc korzenie przed gniciem.

 

Dodatek do podłoży ogrodniczych

Drobinki keramzytowe są bardzo odporne na działanie wielu szkodników, atakujących rośliny. Chronią więc uprawy przed grzybami, pleśnią i gryzoniami. Co więcej, materiał ten nie traci swoich właściwości z biegiem czasu. To dlatego warto go potraktować jako uniwersalny dodatek do podłoża. W takiej wersji najlepiej sprawdza się produkt mocno rozdrobniony. Będzie przepuszczać wodę, ale jednocześnie zatrzyma jej tyle, ile potrzeba do wegetacji roślin. Keramzyt izoluje także od zimna, a nawet chwastów, które przy takim podłożu mają znacznie gorsze warunki do wzrostu.

 

Atrakcyjna dekoracja w ogrodzie

Dużą zaletą keramzytu jest to, że w każdej chwili można dla niego znaleźć nowe zastosowanie. Likwidując miejsce, gdzie spełniał funkcję drenażu, warto stworzyć na przykład ścieżkę w ogrodzie. To doskonały sposób na nieco podmokły teren. Wystarczy lekko wykorytować podłoże wtedy, gdy jest suche. W tym celu należy wybrać ziemię na głębokość ok. 20 centymetrów. Na spód przydaje się agrowłóknina, na którą wsypuje się keramzyt. Całość warto ubić, co dodatkowo zapobiegnie podmakaniu ścieżki. Bezpośrednio na granulat można także układać płyty chodnikowe. Takie rozwiązanie sprawdza się również przy tworzeniu drenaży pod ogrodowy taras.

 

Stosując granulat na zewnątrz, warto pamiętać, że jest lżejszy od wody. Przy mocnych deszczach drobne kulki ulegają wypłukaniu. Można temu zapobiec, wsypując je do niewielkich zagłębień lub otaczając palisadą.